Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (390 entries)

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
fi: Jotkin teemat tai lisäosat eivät välttämättä ole täysin yhteensopivia sisällön tai verkkotunnuksen määrittelemän kielen kanssa.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
fi: Ota mediakäännökset käyttöön ainoastaan mikäli tahdot kääntää niihin liittyviä tekstejä, kuten otsikon, alt-tekstin, kuvatekstin, tai kuvauksen... Huomioi, että tiedostoa ei jäljennetä.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
fi: Vierailtaessa etusivulla se ohjaa uudelleen itseensä selaimen käyttämällä kielellä. Koska tämä ei toimi mikäli etusivu on välimuistissa, Polylang yrittää ottaa etusivun välimuistittamisen pois käytöstä tuntemistaan välimuistilisäosista.

en: Terms without language
fi: Termit ilman kieltä

en: Posts without language
fi: Artikkelit ilman kieltä

en: The homepage is not translated in all languages
fi: Kotisivua ei ole käännetty kaikille kielille.

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
fi: Staattisen etusivun kääntäminen kaikille kielille on pakollista.

en: All languages have a translated homepage
fi: Kaikille kielille on käännetty kotisivu.

en: Homepage translated
fi: Kotisivu on käännetty

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
fi: Kielenvalitsimessa käytetty lippu: %s

note: translators: placeholder is the language name
en: Language: %s
fi: Kieli: %s

en: Previous and next months
fi: Edelliset ja seuraavat kuukaudet

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
fi: %s: pysyttele tässä vaiheessa

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
fi: %s: älä lisää tätä kieltä, vaan siirry seuraavaan vaiheeseen

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
fi: %s: lisää tämä kieli ja siirry seuraavaan vaiheeseen

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
fi: Haluatko lisätä tämän kielen ennen kuin siirryt seuraavaan vaiheeseen?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
fi: Valitsit kielen %1$s %2$s, mutta et lisännyt sitä listalle ennen seuraavaan vaiheeseen siirtymistä.

en: Languages already defined
fi: Kielet, jotka on jo määritelty

en: Remove
fi: Poista

en: Select a language to be added
fi: Valitse lisättävä kieli

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
fi: Aivan ensiksi valitsemme kielet, joita tulet käyttämään sivustollasi.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
fi: Tämä opas auttaa sinua määrittelemään Polylangin asetukset, sekä auttaa sinut nopeasti alkuun monikielisen sivustosi kanssa.

en: Skip setup
fi: Ohita asetukset

en: Run the Setup Wizard
fi: Käytä opastettua asennusta

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
fi: Olet lähes valmis aloittamaan sisältöjesi kääntämisen!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
fi: Tervetuloa, toivottaa %s

en: There is an error with a license key.
fi: Lisenssiavaimessa on virhe.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
fi[0]: Ole hyvä ja syötä lisenssiavaimesi:
fi[1]: Ole hyvä ja syötä lisenssiavaimesi:

en: You are using plugins which require a license key.
fi: Käytät lisäosia, jotka vaativat lisenssiavaimen.

en: Not right now
fi: Ei juuri nyt

en: Continue
fi: Jatka

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
fi: %s &rsaquo; Asetukset

en: Help
fi: Apua

en: Allow Polylang to translate media
fi: Salli Polylangin kääntää mediaa.

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
fi: Sinun tulee ottaa käyttöön mediakäännökset mikä tahdot kääntää otsikon, alt-tekstin, kuvatekstin, tai kuvauksen. Muussa tapauksessa voit turvallisesti poistaa ne käytöstä.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
fi: Kun tahdot lisätä artikkeliisi mediatiedoston, ainoastaan tiedostot kyseisen artikkelin kielellä ovat näkyvissä.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
fi: Kun käännät mediaa, tiedostoa ei monisteta tiedostojärjestelmässä. Mediakirjastossa näet kuitenkin kunkin tiedoston yhden kerran kutakin kieltä kohden.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
fi: Polylang mahdollistaa mediatiedostojen metatietojen kääntämisen, eli esimerkiksi otsikon, alt-tekstin, kuvatekstin ja kuvauksen.

en: Return to the Dashboard
fi: Palaa hallintapaneeliin

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
fi: Huomaamme, että käytät lisäosaa Polylang with WooCommerce. Taataksesi paremman yhteensopivuuden, suosittelemme tuotetta %s, joka sisältää sekä lisäosat Polylang Pro että Polylang for WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
fi: Osta Polylang Business Pack

en: Buy now
fi: Osta nyt

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
fi: Kiitos, että otit Polylangin käyttöösi. Mikäli kaipaat edistyneempiä ominaisuuksia, kuten tuplauksia, synkronisointia, REST API -tukea ja integraatiota muihin lisäosiin, tai tarvitset apua Premium-tueltamme, suosittelemme, että hankit Polylang Pro-päivityksen.

en: Upgrade to Polylang Pro
fi: Päivitä Polylang Pro:on

en: View pages
fi: Näytä sivut

en: You're ready to translate the posts on your website.
fi: Voit nyt kääntää artikkeleita sivustollasi.

en: Translate some pages
fi: Käännä sivuja

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
fi: Valmistellaksesi sivustosi sinun tulee vielä tehdä kaksi asiaa omakätisesti: lisää valikot jokaiselle kielelle, sekä lisää kielivalitsin, jolla vierailijasi voivat valita haluamansa kielen.

en: Create menus
fi: Luo valikoita

en: Next step
fi: Seuraava vaihe

en: Read documentation
fi: Lue ohjeita

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
fi: Voit nyt kääntää sisältöjäsi, kuten artikkeleita, sivuja, kategorioita ja avainsanoja. Opi käyttämään Polylangia lukemalla ohjeita.

en: You're ready to translate your contents!
fi: Voit nyt aloittaa kääntämään sisältöjäsi!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
fi: Älä unohda kääntää etusivuasi, mikäli lisäät uuden kielen.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
fi: Yksi kieli on määritelty ja valittu etusivullesi.

en: We are going to prepare this page in
fi: Tulemme valmistelemaan tämän sivun kielellä

en: Your static homepage is already translated in
fi: Staattinen etusivusi on jo käännetty kielelle

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
fi: Kun sivut on luotu, sinun tulee asetella käännetty sisältö jokaiselle sivulle linkattuna eri kielille.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
fi: Jotta sivustosi toimisi oikein, tämä sivu on käännettävä kaikilla käytössä olevilla kielillä.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
fi: Sen kieli on: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
fi: Asetit tämä sivun staattiseksi etusivuksesi: %s.

en: Ready!
fi: Valmis!

en: Homepage
fi: Etusivu

en: Content
fi: Sisältö

en: Remove this language
fi: Poista tämä kieli

en: Ignore
fi: Ohita

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: A language wasn't added.
fi: Yhtään kieltä ei lisätty.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
fi: Valitsit kielen. Voidaksesi jatkaa, sinun tulee kuitenkin vielä lisätä se.

en: You need to add at least one language.
fi: Sinun tulee lisätä vähintään yksi kieli.

en: You already added this language.
fi: Olet jo lisännyt tämän kielen.

en: You need to select a language to be added.
fi: Sinun tulee valita lisättävä kieli.

en: Licenses
fi: Lisenssit

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
fi: Pahoittelemme, mutta sinulla ei ole oikeutta muokata tämän sivuston asetuksia.

en: Setup
fi: Käyttöönotto

en: Choose the language to be assigned
fi: Valitse nimetty kieli

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
fi: Valittua kieltä tullaan käyttämään kaikkeen sisältöön, jolla ei ole nimettyä kieltä.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
fi: Jotta sivustosi toimii oikein, sinun tulee nimetä kieli käytettäväksi kaiken sisältösi kanssa.

en: Content without language
fi: Sisällöt, joilta puuttuu kieli

en: Your license key has been disabled.
fi: Lisenssiavaimesi on poistettu käytöstä.

en: Privacy Policy Page
fi: Tietosuojaselosteen sivu

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
fi: %1$s on poistettu käytöstä, koska käytät liian vanhaa versiota WordPressistä. Sinulla on käytössä WordPressin versio %2$s. %1$s vaatii vähintään version %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
fi: %1$s on poistettu käytöstä, koska käytät liian vanhaa versiota PHP:sta. Sinulla on käytössä PHP-versio %2$s. %1$s vaatii vähintään version %3$s.

en: North Macedonia
fi: Pohjois-Makedonia

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
fi: Voidaksesi ottaa käyttöön tämän toiminnon, tarvitset Polylang Pron.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
fi: Mikäli kuitenkin yrität muokata niitä, muutoksiasi ei tallenneta.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
fi: Tietyt luokittelut ja metatiedot saatetaan yhdistää olemassaoleviin käännöksiin kanssa, joita sinulla ei ole oikeutta muuttaa.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
fi: Sinun tulee kääntää staattinen etusivusi kielelle %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
fi: Olet käyttänyt Polylangia jo jonkun aikaa ja toivottavasti pidät lisäosasta. Arvostaisimme kovasti, mikäli voisit %1$santaa meille viiden tähden arvion%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
fi: Käytät Polylangia WooCommercen kanssa. Varmistaaksesi niiden yhteensopivuuden, suosittelemme sinua käyttämään lisäosaa %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
fi: Ennen %2$s:n päivittämistä, pyydämme sinua päivittämään %1$s:n.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
fi: Sulje tämä ilmoitus.

en: User
fi: Käyttäjä

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
fi: Käyttäjän kuvaus - %s

en: Translated user descriptions
fi: Käännä käyttäjien kuvaukset

en: Tibet
fi: Tiibet

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
fi: %1$sPolylang Pro%2$s -käyttäjille on tarjolla käyttötukea ja lisätoimintoja.

en: Upgrade now.
fi: Päivitä nyt.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
fi: Lisenssiavaimesi vanhentuu %s.

en: The license key never expires.
fi: Lisenssiavain ei vanhene koskaan.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
fi: Lisenssiavaimesi on saavuttanut aktivointien maksimimäärän. %1$sKatso mahdolliset päivitykset%2$s.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
fi: Tämä ei ole lisenssiavain tuotteelle %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
fi: %1$s Lisenssiavain ei ole aktiivinen tälle URL-osoitteelle. %2$sKäy tilisi hallintasivulla%3$s ja muokkaa lisenssiavaimesi URL-osoitteita.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
fi: Lisenssi ei ole kelvollinen. Ole hyvä ja varmenna se %1$stilisi hallintasivulla%2$s.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
fi: Lisenssiavaimesi on vanhentunut %1$s. %2$sUusi lisenssiavaimesi%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
fi: Hallinnoi Polylang Pro:n tai sen laajennusten lisenssejä.

en: License keys
fi: Lisenssiavaimet

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
fi: Sallii mukautettujen sisältötyyppien ja luokittelujen polkutunnusten kääntämisen.

en: Translate slugs
fi: Käännettävät polkutunnukset

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
fi: Sallii saman polkutunnuksen artikkeleille ja termeille eri kielillä.

en: Share slugs
fi: Yhteiset polkutunnukset

en: Error
fi: Virhe

en: You do not have permission to install plugin updates
fi: Sinulla ei ole oikeuksia lisäosien päivittämiseen

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
fi: Artikkelit, jotka on julkaistu %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fi: j.n.Y

en: Choose a flag for the language.
fi: Valitse kielelle lippu.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
fi: Suodata ryhmän mukaan

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
fi: Valitse %s

en: Description
fi: Seloste

en: Module
fi: Moduuli

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Cancel
fi: Kumoa

en: Delete this language and all its associated data
fi: Poista tämä kieli ja kaikki siihen liitetty data.

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
fi: Valitse %s oletuskieleksi

en: Select as default language
fi: Aseta oletuskieleksi

en: Edit this language
fi: Muokkaa kieltä

en: You can set them all to the default language.
fi: Voit asettaa ne kaikki oletuskielelle.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
fi: Löydettiin artikkeleja, sivuja, kategorioita tai avainsanoja joihin ei ole asetettu kieltä.

note: translators: %s is an url
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
fi: Polylang ei päässyt %s verkko-osoitteeseen. Tarkista, että verkko-osoite on kelvollinen.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
fi: Lisää kelvollinen verkko-osoite kielelle %s.

en: Decide how your URLs will look like.
fi: Valitse kuinka verkko-osoitteet esitetään.

en: Deactivated
fi: Poistettu käytöstä

en: Activate this module
fi: Ota tämä moduuli käyttöön

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Deactivate this module
fi: Poista tämä moduli käytöstä

en: Configure this module
fi: Tee määritykset tälle moduulille

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
fi: Ota käyttöön kieliversiointi ja käännökset mukautetuissa sisältötyypeissä ja luokitteluissa.

en: Custom post types and Taxonomies
fi: Mukautetut sisältötyypit ja luokittelut

en: Zambia
fi: Sambia

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Yemen
fi: Jemen

en: Western Samoa
fi: Länsi-Samoa

en: United States Virgin Islands
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Vatican
fi: Vatikaanivaltio

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turkey
fi: Turkki

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset ja antarktiset alueet

en: Chad
fi: Tsad

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Syria
fi: Syyria

en: São Tomé and Príncipe
fi: São Tomé ja Príncipe

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Scotland
fi: Skotlanti

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Russia
fi: Venäjä

en: Belau
fi: Palau

en: Portugal
fi: Portugali

en: Palestinian Territory
fi: Palestiinalaisalue

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Poland
fi: Puola

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Nepal
fi: Nepali

en: Norway
fi: Norja

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanien liittovaltio

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Comoros
fi: Komorit

en: Kiribati
fi: Kiribatin

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Kenya
fi: Kenia

en: Japan
fi: Japani

en: Jordan
fi: Jordania

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Italy
fi: Italia

en: Iceland
fi: Islanti

en: Iraq
fi: Irak

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: India
fi: Intia

en: Republic of Ireland
fi: Irlanti

en: Hungary
fi: Unkari

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Hong Kong
fi: Hongkong

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Greece
fi: Kreikka

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Guadeloupe
fi: Guadeloupen

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt kuningaskunta

en: France
fi: Ranska

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Falkland Islands
fi: Falklandinsaaret

en: Fiji
fi: Fidži

en: Finland
fi: Suomi

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Spain
fi: Espanja

en: England
fi: Englanti

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Egypt
fi: Egypti

en: Estonia
fi: Viro

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Denmark
fi: Tanska

en: Germany
fi: Saksa

en: Czech Republic
fi: Tshekki

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: China
fi: Kiina

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Congo
fi: Kongo

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikkalainen tasavalta

en: Democratic Republic of the Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Cocos
fi: Kookos

en: Catalonia
fi: Katalonia

en: Canada
fi: Kanada

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Belgium
fi: Belgia

en: Basque Country
fi: Baskimaa

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Austria
fi: Itävalta

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Arab league
fi: Arabiliitto

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiirikunnat

note: translators: accessibility text
en: Translation
fi: Käännös

en: Posts Page
fi: Artikkeleiden sivu

en: Front Page
fi: Etusivu

en: Add to Menu
fi: Lisää listaan

en: The flag does not exist
fi: Lippua ei löydy

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
fi: Lisää käännös kielellä %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
fi: Tämä sisältö on kielellä %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
fi: Muokkaa kieliversiota kielellä %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
fi: Muokkaa kielellä %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
fi: Lisää monikielisyyden tuen WordPressiin

en: Activate
fi: Ota käyttöön

en: Activated
fi: Otettu käyttöön

en: Close
fi: Sulje

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
fi: Polylang on poistettu käytöstä, koska päivitit liian vanhasta versiosta.

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Displays a language switcher
fi: Näytä kielivalinta

en: Displays as a dropdown
fi: Näytä pudotusvalikkona

en: Hides languages with no translation
fi: Piiloittaa kielet, joista ei ole käännöksiä

en: Hides the current language
fi: Piilottaa nykyisen kielen

en: Forces link to front page
fi: Pakottaa linkin etusivulle

en: Displays flags
fi: Näytä liput

en: Displays language names
fi: Näytä kielien nimet

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
fi: Tuo <strong>artikkeleita, sivuja, kommentteja, mukautettuja kenttiä, kategorioita ja avainsanoja</strong> WordPressin vientitiedostosta.

en: Uncategorized
fi: Yleinen

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
fi: Haku

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
fi: Käytä tätä poistaaksesi käyttämättömät merkkijonot tietokannasta, esimerkiksi lisäosan poiston jälkeen.

en: Clean strings translation database
fi: Tyhjennä merkkijonot käännöstietokannasta

en: Search translations
fi: Haun käännökset

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
fi: Synkrorointiasetukset sallivat samojen arvojen säilyttämisen (tai taksonomioiden käännösten olleessa kyseessä) metatietojen artikkelien tai sivujen välillä.

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
fi: Aktivoi kielet ja käännökset mukautettuissa luokitteluissa.

en: Custom taxonomies
fi: Mukautetut luokittelut

en: Activate languages and translations for custom post types.
fi: Aktivoi kielet ja käännökset mukautettujen artikkelien malleissa.

en: Custom post types
fi: Mukautetut artikkelien mallit

en: Detect browser language
fi: Tunnista selaimen kieli

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
fi: Esimerkki: %1$s %2$s:n sijasta

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
fi: Etusivun url-osoite sisältää kielikoodin sivun nimen tai sivun tunnisteen sijasta

en: Keep /language/ in pretty permalinks
fi: Säilytä /kieli/ käyttäjäystävällisissä kestolinkeissä

en: Remove /language/ in pretty permalinks
fi: Poista /kieli/ käyttäjäystävällisistä kestolinkeistä

en: Hide URL language information for default language
fi: Piilota URL-osoitteen kielitieto oletuskieleltä

en: The language is set from different domains
fi: Kieli on asetettu eri verkkotunnukselle

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
fi: Kieli on asetettu aliverkkotunnuksesta käyttäjäystävällisissä kestolinkeissä

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: The language is set from the code in the URL
fi: Kieli on asetettu koodilla verkko-osoitteessa

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
fi: Kieli on asetettu hakemiston nimestä käyttäjäystävällisissä kestolinkeissä

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
fi: Artikkelien, sivujen, kategorioiden ja avainsanojen url-osoitteet eivät ole muokattuja.

en: The language is set from content
fi: Kieli on asetettu sisällöstä

en: URL modifications
fi: URL muunnokset

note: translators: accessibility text
en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Update
fi: Päivitä

en: Position of the language in the language switcher
fi: Kielen sijainti kielivalinnassa

en: Choose the text direction for the language
fi: Valitse kielen tekstin suunta

en: right to left
fi: oikealta vasemmalle

en: left to right
fi: vasemmalta oikealle

en: Text direction
fi: Tekstin suunta

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
fi: Kielikoodi - mieluiten 2-kirjainta ISO 639-1  (esimerkiksi: en)

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
fi: WordPress lokaali tälle kielelle (esimerkiksi: en_US). Sinun pitää asentaa .mo-tiedosto tälle kielelle.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
fi: Nimi kuinka se esiintyy sivustollasi (esimerkiksi: Englanti).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
fi: Voit valita kielen listalta tai muokata sitä suoraan alla.

en: Choose a language
fi: Valitse kieli

en: Add new language
fi: Lisää uusi kieli

en: Edit language
fi: Muokkaa kieltä

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
fi: Polylangin mukana toimitetaan kattava %1$sdokumentaatio%2$s (vain englanniksi). Se kertoo kuinka perustat monikielisen sivuston ja käytät sitä päivittäisessä käytössä, vastaa usein kysyttyihin kysymyksiin, sekä tarjoaa kehittäjädokumentaation lisäosien ja teemojen sovittamiseksi.

en: Filter
fi: Suodata

en: View all groups
fi: Näytä kaikki ryhmät

en: Translations
fi: Käännökset

en: Group
fi: Ryhmä

en: Name
fi: Nimi

en: String
fi: Merkkijono

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Flag
fi: Lippu

en: Order
fi: Järjestys

en: Code
fi: Koodi

en: Locale
fi: Lokaali

en: Full name
fi: Täydellinen nimi

en: Delete
fi: Poista

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
fi: Olet aikaissa pysyvästi poistaa tämän kielen. Oletko varma?

en: Featured image
fi: Artikkelikuva

en: Page order
fi: Sivun järjestys

en: Page template
fi: Sivun sivupohja

en: Page parent
fi: Sivun yläsivu

en: Post format
fi: Artikkelin muoto

en: Published date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Sticky posts
fi: Kiinnitetyt artikkelit

en: Ping status
fi: Ping-tila

en: Comment status
fi: Kommentin tila

en: Custom fields
fi: Mukautetut kentät

en: Taxonomies
fi: Luokittelut

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: Translations updated.
fi: Käännökset päivitetty.

en: Strings translations
fi: Merkkijonojen käännökset

en: About Polylang
fi: Tietoja Polylang:sta

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
fi: Kieli luotiin, mutta WordPress-kielitiedostoa ei ladattu. Asenna se käsin.

en: Filters content by language
fi: Suodata sisältöä kielen mukaan

en: Show all languages
fi: Näytä kaikki kielet

en: Settings
fi: Asetukset

en: Widget text
fi: Vimpaimen teksti

en: Widget title
fi: Vimpaimen otsikko

en: Language switcher
fi: Kielivalinta

en: The language must have a name
fi: Kielellä täytyy olla nimi

en: The language code must be unique
fi: Kielikoodin täytyy olla uniikki

en: The language code contains invalid characters
fi: Kielikoodi sisältää virhellisiä merkkejä

en: Enter a valid WordPress locale
fi: Syötä oikeanmuotoinen WordPress lokaali

en: Language updated.
fi: Kieli päivitetty.

en: Language deleted.
fi: Kieli poistettu.

en: Language added.
fi: Kieli lisätty.

en: Impossible to add the language.
fi: Kielen lisääminen on mahdotonta.

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: The widget is displayed for:
fi: Vimpain näytetään:

en: None
fi: Ei mitään

en: Sets the language
fi: Aseta kieli

en: Edit
fi: Muokkaa

en: (no parent)
fi: (päätaso)

en: Languages
fi: Kielet

en: Language
fi: Kieli

en: &mdash; No Change &mdash;
fi: &mdash; Ei muutoksia &mdash;
